Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego.  W ubiegłym roku w ramach akcji czytano Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

5 września b.r. w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda zainaugurował razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą 9. edycję Narodowego Czytania. W tym roku czytano dramat Juliusza Słowackiego pt. Balladyna– wybitne dzieło polskiego romantyzmu. (Zainteresowani mogą obejrzeć rękopis Balladyny, znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej, w bibliotece cyfrowej na stronie Polona.pl). Tegoroczna akcja Narodowego Czytania być może zachęciła czytelników do odkrywania swojej Balladyny, oddania się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną i konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty Balladyny w klasach
i nagrywali filmy, dokumentując to wydarzenie.