KAMPANIA „SZCZECIN TO WY”

BIERZEMY UDZIAŁ W WAŻNYM PROJEKCIE NASZEGO MIASTA

Kolejna edycja Projektu „Szczecin to Wy” poświęcona jest głównie Uczniom i Nauczycielom.

Dyskusja i działania w tym programie dotyczą życia i nauki młodzieży w dobie pandemii, funkcjonowania szkół w trudnej rzeczywistości z koniecznością dystansu, radzenia sobie ze zdobywaniem wiedzy i organizowaniem czasu wolnego w okresie, kiedy trzeba było działać indywidualnie, a jednak razem.

Najpierw, jako jedna ze szkól szczecińskich, otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Projekcie. Następnie, w poniedziałek, 24 maja o godzinie 13:00 w naszej szkole odbył się briefing, podczas którego rozmawialiśmy o tym, jak znieśliśmy lockdown, jak pracowaliśmy i jak wyglądały lekcje. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZCEMiP przygotowani przez Panią Jolantę Halicką – Maksymilian Prędkiewicz i Marek Marczuk, obaj z klasy 3 Tme i Radosław Płacewicz z klasy 1 Tiw. Radę Pedagogiczną ZCEMiP reprezentowali: Pani Violetta Tarnowska, Pani Edyta Antkowiak – Szadkowska oraz Pan Paweł Radziszewicz. W tym samym składzie nasza szkoła była reprezentowana 26 maja na kolejnym spotkaniu – tym razem w auli LO 1 w Szczecinie. Było to spotkanie z Prezydentem Miasta Szczecin, Panem Piotrem Krzystkiem oraz Nauczycielami i Uczniami z innych szkół: z V Liceum ogólnokształcącego, z 1 Liceum Ogólnokształcącego, z Zespołu Szkół nr 8 i II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Reprezentanci społeczności szkolnych, Samorządów Uczniowskich, Rad Pedagogicznych rozmawiali z Panem Prezydentem o tym, jakie doświadczenia przyniosła codzienność mijającego roku szkolnego, jakie pojawiły się trudności, ale i nowe pomysły, z czym młodzież, rodzice, nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy musieli się zmierzyć, ale także czego wszyscy nauczyliśmy się w ostatnim czasie. Pan Prezydent mówił o staraniach, możliwościach i planach dalszego wspierania młodzieży przez miejskie instytucje i środowiska oświatowe. Podczas spotkania w miłej atmosferze pojawiły się refleksje na temat bazy dydaktycznej, metod pracy, jak również rozmowy o interesujących inicjatywach młodzieży, która, w tym trudnym czasie próby, stawiała wraz z nauczycielami czoła nowym wyzwaniom i problemom. Dyskusja dotyczyła także tego, jak pandemia wpłynie na naszą przyszłość, co z nauczania zdalnego powinno pozostać w nauczaniu stacjonarnym, a czego młodzież czy nauczyciele nie chcieliby powtarzać czy doświadczać. Nie było łatwo w tym roku szkolnym, ale Projekt „Szczecin to Wy” jest z pewnością inicjatywą ważną i cenną, ponieważ z takiej próby, jaka stała się naszym udziałem w ostatnim czasie, trzeba wyciągnąć wnioski, które pozwolą udoskonalać pracę, poprawiać mechanizmy funkcjonowania szkół, utrzymywać dobre relacje społeczne i przede wszystkim nauczą nas doceniać zdrowie, życie, drugiego człowieka i przypomną, jak ważne jest to, by dbać o siebie nawzajem. Będziemy nadal uczestniczyli w Projekcie i będziemy informowali Was o tym, jakie w jego ramach zostaną podjęte działania.

Samorząd Uczniowski ZCEMiP
oraz Violetta Tarnowska i Jolanta Halicka