Narodowe Czytanie 2022

Z pewnym opóźnieniem, bo 19 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w XI edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. W tym roku nauczyciele czytali uczniom Ballady i romanse  Adama Mickiewicza. Ten wybór zapewne nie jest przypadkowy, bowiem rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyków Polskich z okazji dwusetnej rocznicy wydania zbioru, który w 1822 roku zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce.

Na początku uczniowie obejrzeli animację na podstawie ballady Pani Twardowska stworzoną przez uczestników warsztatów zorganizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Łodzi. Następnie nauczyciele przeczytali ballady. Zaczęła Pani Dyrektor Elżbieta Moskal, czytając Pierwiosnek, czyli utwór rozpoczynający zbiór poezji Mickiewicza. Następnie Pani Agnieszka Zagdańska – Parada  dostarczyła wzruszeń, wykonując balladę Rybka, Panie Edyta Jaroszewska – Oślizło i Ewa Kasperec – Capała zapoznały uczniów ze Świtezią, Pani Edyta Antkowiak – Szadkowska zmierzyła się z balladą Powrót taty, Pani Joanna Curyl przeczytała utwór programowy romantyków, czyli Romantyczność, historię Świtezianki przybliżyła Pani Marzena Rodziewicz, a Pani Urszula Hajdukiewicz wyczarowała nastrój grozy  i tajemniczości, recytując Lilije.

W przyszłym roku to uczniowie naszej szkoły zmierzą się z czytaniem dla publiczności. Czekamy z niecierpliwością!