Cyberbezpieczeństwo w praktyce

W dniu 22 maja 2023 uczniowie klasy 1 Tiw z ZCEMiP w Szczecinie mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Technopark Pomerania i Asseco Data Systems pt. „Cyberbezpieczeństwo w praktyce”.

Prowadząca wykład, Pani Anna Sikorska (kierownik produktu w Pionie Usług Bezpieczeństwa i Zaufania firmy Asseco Data Systems, specjalizująca się w szyfrowaniu, DLP oraz PKI, bezpieczeństwie danych i cyfrowych certyfikatach zapewniających bezpieczeństwo w sieci) w bardzo przystępny sposób przekazała uczniom wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa: Jak bronić się przed internetowymi oszustwami? Jak zidentyfikować swojego rozmówcę w sieci? Czy sztuczna inteligencja to przyjaciel, czy nowe zagrożenie w Internecie? A ponadto:

· Co oznacza symbol kłódki lub kotylion?

· Na co powinniśmy zwracać uwagę wchodząc na stronę bez certyfikatu SSL?

· Jak robić bezpieczne zakupy w Internecie?

· Jak uniknąć phishingu?

· Czy publiczne sieci WI-FI są bezpieczne?

· Jak traktować „super okazje” zakupowe?

· Jakie są typowe oznaki phishingu?

· Jak postępować, jeśli zostałeś ofiarą phishingu?

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zestaw blokerów do stosowania w na co dzień do używania w swoich telefonach komórkowych i komputerach:

Ø Bloker kamery

Ø Bloker mikrofonu