Konkurs "Wiedzy morskiej” - II miejsce ZCEMiP

W czwartek 25 maja na Przystani w Centrum Żeglarskim członkowie Szkolnego Koła Edukacji Morskiej z ZCEMiP zakończyli II etapowe zmagania w konkursie „Wiedzy morskiej”.

I etap odbył się 25 kwietnia w Pałacu Młodzieży i był to test teoretyczny - podstawowe wiadomości o Jeziorze Dąbie, znane jachty i ich budowa, historia szkolnictwa morskiego w Szczecinie, zadania nawigacyjne. Z tego etapu 3 najlepsze szkoły zakwalifikowały się do II etapu – praktycznego.
W II etapie w CŻ drużyny miały odnaleźć 5 stacji, na których miały do wykonania punktowane zadania – m.in. był alfabet Morse’a – kodowanie i dekodowanie wiadomości, wiadomości o Jeziorze Dąbie – fauna, flora, wyspy, kanały, znajomość węzłów morskich, szczegółowa budowa jachtu, prace bosmańskie, nawigacja - wytyczenie na mapie trasy. Dalej po tych zadaniach tylko 2 szkoły z największą ilością punktów przechodziły do praktycznych umiejętności żeglarskich na jachcie typu DZ pod żaglami i na wiosłach.
Po ciężkich bojach z wiatrem uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce zdobywając czek na 750 złotych. W I etapie Szymon Zajączkowski otrzymał dyplom za najlepiej rozwiązany test nawigacyjny, a w II etapie Tomasz Janowczyk za najdokładniejsze i najszybsze wytyczenie trasy na mapie.

SKEM z ZCEMiP reprezentowali: Beniamin Oszmian 2Tn, Marcin Wieczorek 2Tn, Szymon Zajączkowski 2Tn, Hubert Adamów 3Tmom, Paweł Kozak 3Tmom, Aleksander Grzelewski 3Tmom, Tomasz Janowczyk 4TnP, Karol Kubala 4TmomP, Michał Kryślak 4Tmom, Pilip Lekunovich 4TmomP, Timofii Moroko 2Tep.

Opiekun SKEM
D. Śliwińska, W. Tomczak