Pod pełnymi żaglami

Popularne jest stwierdzenie, że na świecie są trzy najpiękniejsze widoki: kobieta w tańcu, koń w galopie i fregata pod pełnymi żaglami. Praktykanci ZCEMiP z klas 3Tn i 3Tmom mają swój udział w tworzeniu jednego z tych niezwykłych zjawisk. Fregata Dar Młodzieży pod pełnymi żaglami prezentuje się naprawdę wyjątkowo na tle innych, podobnych żaglowców.

Trzymasztowy polski żaglowiec powstał z krajowej zbiórki pieniędzy przez polską młodzież (stąd nazwa jednostki) na budowę następcy „Daru Pomorza”. Głównym konstruktorem żaglowca był inżynier Zygmunt Choreń, kadłub został zwodowany w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku, a rok później na „Darze Młodzieży” pierwszy raz podniesiono biało-czerwoną banderę. Armatorem statku jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Żaglowiec został uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina.

Na jednym ze zdjęć widać naszych uczniów stawiających bombramżagiel, co wymaga wejścia i pracy na najwyżej położonej bombramrei na wysokości około 50 m. Trudno z dołu oszacować, jednak w przybliżeniu to jest wysokość 20 pięter! Przyznacie że praca na tej wysokości wymaga sporej odwagi.