Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością dla Kształcenia Morskiego
Dnia 26.10.2023 klasy 2tme oraz 3tme wzięły udział w warsztatach dotyczących pozyskiwania funduszy europejskich na Start-upy w Urzędzie Marszałkowskim.
Szczędząc szanownym czytelnikom szczegółów organizacji, dotarliśmy pod Urząd Marszałkowski około godziny 9:15. Wszedłszy do wnętrza udaliśmy się do swego rodzaju poczekalni dawnego kina Delfin (obecnie sala konferencyjna UM), gdzie przywitali nas Tomasz Kuliszenko i Magdalena Szyłow – pracownicy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Po rozgardiaszu spowodowanym emocjami wywołanymi smacznym poczęstunkiem zaczęliśmy się ustawiać w kolejce do rejestracji, a następnie, uzyskawszy trochę wolnego czasu, pogrążyliśmy się w dyskusjach kuluarowych zarówno między sobą jak i z organizatorami. Wkrótce zostaliśmy wezwani do sali konferencyjnej i wysłuchaliśmy długiego, acz treściwego i zrozumiałego, opatrzonego w liczne anegdoty, objaśnienia i godne wybitnych filozofów cytaty wywodu na temat Start-up’ów. Najbardziej uderzającą frazą jaką zapamiętałem było niewątpliwie „epoka kamienia łupanego nie skończyła się, bo zabrakło kamieni”. Następnie zarządzono przerwę w celu zaostrzenia koncentracji, która u niektórych już zaczynała się wykruszać. Po przerwie, w trybie błyskawicznym, podsumowano okoliczności i szczegóły stojące za inwestycjami unijnymi, a także zaprezentowano wypraktykowany wzorzec na opracowanie wlanego Start-upu i przystąpiliśmy do pracy w grupach. Podzieleni na sześć grup, mimo przeszkód i w niektórych przypadkach braku zrozumienia lub zdolności przebicia się, zaczęliśmy współpracę. Owocem owej współpracy było pięć kompetentnych i kompetytywnych projektów zdolnych do przewrócenia rynku do góry nogami w poszukiwaniu nowych sposobów pomocy lub zapewnieniu ponadpodstawowych luksusów.
Szósta grupa, składająca się z pięciu uczniów po przeszkoleniu w dziedzinie inwestycji, miała za zadanie wyłonić najbardziej udany i zdolny do utrzymaniu się na rynku pomysł. ”Inwestorzy” zachowali się bardzo profesjonalnie, jak na krótki staż pracy, i wyłonili jako zwycięską ofertę grupy 1 - podniesienie standardu odczuć przy graniu w gry wideo. Na drugim miejscu pod względem otrzymanych środków znalazła się grupa proponująca innowacyjną aplikację samochodową, zaś na miejscu trzecim wybił się projekt rewolucyjnych i ekologicznych świec o leczniczych właściwościach oparów produkowanych z recykling-owego plastiku. Pozostałe dwa projekty nie zdołałyby w ocenie jurorów wybić się ani utrzymać na rynku na tyle, by przynieść obiecywany przychód. W międzyczasie usłyszeliśmy kilka informacji o historii i zaawansowanej budowie całego kompleksu budynków UM i mieliśmy również szczęście wybrać się na dach - zaledwie jedno piętro nad głowami ludzi podejmujących decyzje związane z ogromnymi kwotami unijnych pieniędzy w naszym mieście.
Jan Szpalerski, przedstawiciel przyszłych przedsiębiorców z klas 3tme oraz 2tme
- Branżowa Szkoła I stopnia -
- LO dla Dorosłych - Szkoła Policealna dla Dorosłych -
UWAGA! Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies: http://bip.zcemip.szczecin.pl/dokumenty/menu/23 . Zamknij ostrzeżenie