Wycieczka klasy 2 Tiw do ZUT- Katedra Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii

Odnawialne Źródła Energii to interdyscyplinarny kierunek, który ma na celu przygotowanie specjalistów w zakresie wytwarzania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii z zastosowaniem innowacyjnych oraz niekonwencjonalnych technologii. Studiując na tym kierunku nauczysz się projektować, montować i obsługiwać instalacje OZE. Ze względu na zmiany na rynku energetycznym w Polsce i Unii Europejskiej, zmierzające do zminimalizowania roli tradycyjnych źródeł energii, możemy być pewni, że jest to branża przyszłości.
Co ciekawego mogli zobaczyć uczniowie:
- najnowocześniejsze ogniwa paliwowe do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła,
- moduły mikrokogeneracyjne, np. z silnikiem Stirlinga,
- turbiny wiatrowe z magazynem energii i systemem zbierania danych,
- instalacje fotowoltaiczne każdego typu,
- pojazdy elektromobilne,
- innowacyjne systemy konwersji biomasy do postaci ciepła,
- unikalne instalacje do produkcji mikroalg wykorzystywanych do produkcji biopaliw,
- biogazownię zasilaną biomasą odpadową,
- samowystarczalny energetycznie budynek mieszkalny.
Zatrudnienie
Nabyta wiedza, umiejętności i kompetencje umożliwią absolwentom podjęcie pracy w przedsiębiorstwach lub instytucjach zajmujących się wykorzystywaniem lub wdrażaniem technologii OZE, a także zajmujących się badaniami w tym obszarze. Zatrudnienie w sektorze pozyskiwania i przetwarzania biomasy rolniczej i leśnej, a także gospodarki odpadami na cele energetyczne; sektor produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz usług technicznych, projektowych i doradczych związanych z jej wdrażaniem; administracja państwowa i terenowa; placówki dydaktyczne, naukowe i badawczo-rozwojowe.