2013.10.05-Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży

Głównym celem spotkania, w którym bierze udział 12 uczniów z Hofu i 12 uczniów ZCEMiP, jest integracja młodych Polaków i Niemców oraz zwalczanie stereotypów i uprzedzeń zakorzenionych w naszych narodach. W czasie warsztatów młodzież niemiecka zmierzyła się ze stereotypem Polaka a młodzież polska – Niemca. W czasie bezpośrednich kontaktów pracowali nad zmianą postrzegania swoich sąsiadów. Opiekunki grupy polskiej Krystyna Klejber ( germanistka) i Edyta Jaroszewska-Oślizło (anglistka), uważają, że  pomimo odmienności kuturowej i językowej, młodzież odnalazła wiele wspólnych elementów a wspólne zajęcia były  interesujące dla obu stron.

W ciągu tego tygodnia uczestnicy spotkania wspólnie bawili się w parku linowym i pogłębiali wiedzę o kulturze i historii Polski. Nasi uczniowie przygotowali prezentacje i prowadzili zajęcia o wielkich polskich malarzach, reżyserach oraz muzykach i muzyce współczesnej. Warsztaty na temat polskich noblistów z dziedziny literatury połączono z krótką analizą poezji Miłosza i Szymborskiej. Polacy wspólnie z Niemcami odkrywali uroki Szczecina i Kołobrzegu, gdzie dodatkową atrakcją było zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego z przewodnikiem, który w języku angielskim i z niezwykłą pasją prezentował nam karty polskiej historii. Ogromną korzyścią spotkania było doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku obcym, choć nie dla wszystkich przełamanie bariery językowej i zmierzenie się z autentycznym żywym językiem okazało się proste.