Interesująca lekcja historii

W dniu 23 października 2014 roku, w czwartek, w ZCEMiP uczniowie klasy 3 Ti i 1 Tbo uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, którą poprzez Internet prowadzili znana aktorka Maria Seweryn oraz dziennikarz Teleexpresu - Maciej Orłoś. Lekcja została przygotowana w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w którym uczestniczyć będą najwyższe władze państwowe Polski i Izraela.

Wystawa jest jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach pokazano fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju od Średniowiecza po dzień dzisiejszy. W trakcie lekcji uczniowie mogli przenieść się do XVI-wiecznego Krakowa, stanąć  pod ozdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafić  na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Mogliśmy też przejść wspólnie z prowadzącymi przez galerię opowiadającą o Zagładzie Żydów w czasach II wojny światowej. Zwieńczeniem podróży było pokazanie współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

Dzisiejszą lekcję, którą mogliśmy oglądać dzięki nauczycielce historii Pani mgr Alicji Zalewskiej-Kubiak, w Internecie oglądało około 80 tysięcy osób w całym kraju. Wkrótce lekcja ta będzie dostępna do obejrzenia na tej stronie www.polin.pl  jako plik wideo i będzie można dowolnie z niej korzystać w szkołach, bibliotekach i domach kultury.

Jak podają organizatorzy na stronie www.ninateka.pl prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny w dniach 20-26 października w ramach tematu tygodnia "Widokówki z Polin. Opowieści polsko-żydowskie" będzie można zapoznać się z filmami i audycjami poświęconymi polskiej kulturze żydowskiej, m.in. Endblum (reż. Wiola Sowa, Dorota Krakowska), Takie miejsce (reż. Andrzej Titkow) czy Obcy VI (reż. Borys Lankosz). Zainteresowanych historią zapraszamy do obejrzenia ciekawych filmów i zbiorów nowego, bardzo nowoczesnego warszawskiego muzeum.

Wspólnie z młodzieżą lekcje oglądały również Pani Dyrektor Elżbieta Moskal oraz Pani Wicedyrektor Joanna Grębosz-Cichocka.