Wspólnie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada
dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 roku nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości obchodzono w podniosłej atmosferze. Od kilku lat najwyższe władze państwowe, w tym Prezydent RP Bronisław Komorowski, zachęcają Polaków do tego, aby dzień był obchodzony godnie, ale radośnie. Po wiekach walki o niepodległość, ojczysty język i własną tożsamość Polacy mogą wreszcie cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny.

Z tej okazji w naszej szkole odbywało się wiele ciekawych imprez. 7 listopada 2014 roku (piątek) odbyła się uroczysta akademia  z udziałem dyrekcji i uczniów naszej szkoły. Przypomniano historię, która miała miejsce 96. lat temu. Mogliśmy usłyszeć wspaniałe wiersze i pieśni oraz zobaczyć fragmenty filmów, które przypominają nam o tym wydarzeniu. Przedstawienie przygotowali uczniowie  1 TL, 1 Tme, 2 TL, 2 Tn, 3 TL, 3 Tbm, 4 TL, 4 Tn, 4 Ti pod kierunkiem pani Marzeny Rodziewicz, Edyty Antkowiak-Szadkowskiej i Tadeusza Szlachetki. Podczas uroczystości pani Dyrektor Elżbieta Moskal wręczyła nagrody laureatom konkursów, które odbyły się z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień wcześniej odbył się Pierwszy bieg przełajowy ku niepodległości, którego organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego. W kategorii dziewcząt nagrodzono: Karolinę Kulicę (1 miejsce – 1TiW), Lidię Poryszko ( 2 miejsce - 2TiW), Klaudię Kasperowicz 3 miejsce - 2TiW). W kategorii chłopcy – gimnazjum i klasy pierwsze zwyciężyli:Kacper Michalski ( 1 miejsce – 2G),Kacper Plebańczyk (2 miejsce – 2G), Patryk Siwak (3 miejsce – 1a ). W kategorii chłopcy – klasy drugie – czwarte nagrodzono: Pawła  Opejdę –( 1 miejsce - klasa 2Tn), Dawida Kostka ( 2 miejsce – 3TiW), Sebastiana Przybyłko – ( 3 miejsce - klasa 3 TiW).

Również laureaci V edycji Szkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce Jakub Rogan (1 miejsce – 1Tmo), Alan Gocół  (2 miejsce – 1Tme),  Maciej Zając (3miejsce- 1Tn) odebrali nagrody z rąk pani Dyrektor. Eryk Wyszomierski (1G) zdobył wyróżnienie w  Szkolny konkurs plastycznym. Organizatorem konkursu V edycji Szkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce i Szkolnego konkursu plastycznego była pani Agnieszka Szeszko. 5 listopada kwestie związane z odzyskaniem niepodległości przybliżyli uczniom podczas spotkania członkowie Koła Ułanów Podolskich. 11 listopada uczniowie klas wojskowych będą uczestniczyli pod opieką pani Edyty Jaroszewskiej – Oślizło i Rafała Kozłowskiego w  uroczystości patriotycznej przy pomniku Ułanów Podolskich.