EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA

Ius est ars boni et aequi”(Prawo jest sztuką tego , co dobre i słuszne)

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń prawniczych Europy(CCBE),reprezentująca ponad  milion prawników z krajów Unii Europejskiej, podjęła decyzję o ustanowieniu

10 grudnia 2014 roku wspólnie ze Światowym Dniem Praw Człowieka,Europejskiego Dnia Prawnika.

Jego celem jest promowanie idei państwa prawnego i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka.

Tematem tegorocznego projektu jest zagwarantowanie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych, podnoszenie świadomości prawnej wśród młodzieży, relacje klient-prawnik, których podstawą jest zaufanie i poufność.

W naszej szkole gościliśmy Pana Mecenasa Zbigniewa Olecha, który spotkał się z uczniami klas trzecich.

W pierwszej części spotkania prawnik omówił zawody prawnicze i dziedziny prawa oraz wskazał, kiedy przydatna jest pomoc prawna i jak z niej korzystać.

Następnie mecenas Olech podał przykładowe kazusy, których celem było pokazanie,że prawo dotyczy każdej dziedziny życia i każdego z nas:zawieranie umów ustnych pisemnych, umieszczenie cudzego zdjęcia na Facebooku, prawo do bycia zapomnianym, zakupy w internecie, obrona konieczna. Kazusy były punktem wyjścia do dyskusji z uczniami, podejmowania próby rozwiązywania przykładowych problemów, omówienia ich z punktu widzenia prawa i przyjęciu rozstrzygnięć, jakie podjął sąd w konkretnej sprawie.