Jak obchodzilismy w tym roku Dni Skandynawskie w ZCEMiP

Cykl spotkań rozpoczęto 15 kwietnia o godz. 10:30 powitaniem publiczności – Dyrekcji, Nauczycieli i młodzieży. Uczennice klasy 2 Tl – Kamila Bartosik i Angelika Kołodziej oraz Dawid Stanek z kl. 2 Tmo przedstawili cel, założenia i program Dni Skandynawskich. Życzyli wszystkim wesołej zabawy i zaprosili na wernisaż pierwszej wystawy fotograficznej prezentującej Park Narodowy w Norwegii, zatytułowanej „VALDRESFLYE IN JOTUNHEIMEN”, ukazującej nastrojowe obrazy przyrody i piękne norweskie, górskie pejzaże. Autorami wystawy są szczecińscy fotografowie z Fotoklubu „Zamek”- pani Violetta Tarnowska i pan Roman Drochomirecki.

Kolejnym etapem skandynawskiej podróży w ZCEMiP był wykład naukowy i pokaz multimedialny pt. „W KRAINIE ŚWIATEŁ PÓŁNOCY”.
Nasz wspaniały Gość, Pan dr Tomasz Duda, pracownik naukowy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego przybliżył młodzieży zjawisko ZORZY POLARNEJ.
Zebrani z zapartym tchem słuchali o tym, jak powstają cudowne, świetlne, kolorowe  spektakle natury i zachwycali się fotografiami przedstawiającymi zorze – światła Północy. Pan Tomasz opowiadał również o swoich podróżach za koło podbiegunowe i wrażeniach z pobytu na norweskich Lofotach.

Po fascynującym wykładzie przyszła pora na podziwianie twórczości artystycznej Uczniów naszej Szkoły – na konkurs graficzny zatytułowany „PORTRET WIKINGA”.
Na konkurs wpłynęło 21 prac wykonanych przez młodzież z różnych szkół naszego Centrum. Do oceny prac zaproszono potomków dawnych wikingów – Gości rodem ze Szwecji. W skład Jury weszli Pani Irina Policastro i Pan Tommie Nordhammer, którzy wraz z Panią Dyrektor Beatą Zalewską wybrali najlepsze prace plastyczne.
Zwycięzcą konkursu został Eryk Krzemianowski z klasy I ZSZ.
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrekcję ZCEMiP – akcesoria IT.
Pani Irina Policastro opowiedziała zebranym o swoim szwedzkim stroju ludowym a Pan Tommie Nordhammer dzielnie próbował swoich sił w języku polskim, wypowiadając skomplikowane polskie nazwiska zwycięzców konkursu. Brawo!
Uczniowie obejrzeli dwie prezentacje multimedialne: „TAJEMNICE ŁODZI WIKINGÓW” oraz „WIKINGOWIE NA WIELKIM EKRANIE”.
Pierwszego dnia odbył się także konkurs wiedzy geograficznej o Skandynawii przygotowany przez Panią Izabelę Malinowską i Pana Arkadiusza Skrzypkowiaka.

Drugi Dzień Skandynawski w ZCEMiP rozpoczął się niezwykle smakowicie. Zaprezentowano „TRADYCJE KULINARNE NORWEGII” a Pani Jolanta Halicka opowiadała o owocach morza, rybach i deserach – smakołykach Skandynawii.
Sekrety kuchni krajów Północy przedstawił kolejny Gość – Pan Karol, z restauracji skandynawskiej „Paul`s Fantasia” w Szczecinie. Pan Karol przywiózł nam pyszny poczęstunek - potrawy z łososia i sałatki. Publiczność miała okazję skosztować specjałów zdrowej i smacznej kuchni norweskiej. Poznaliśmy również nowe, bajkowe miejsce na spotkania towarzyskie – restaurację „Paul`s Fantasia”, gdzie po pysznym posiłku można zażyć relaksu i odnowy w mieszczącej się tam także CLINIQUE JENNIFER.

Kolejną atrakcją Dni Skandynawskich był pokaz biżuterii wzorowanej na dawnej biżuterii wikińskiej. Przepiękne prace wykonane zostały przez utalentowanych Uczniów naszej Szkoły. Pokaz rzemiosła artystycznego zatytułowano „NASZYJNIK DLA LAGERTHY”.
Młodzi projektanci pracowali przez kilka tygodni pod czujnym okiem Pani Marzeny Rodziewicz i stworzyli fascynującą kolekcję stylizowanych ozdób – naszyjników, korali, bransoletek i kolczyków (wykonanych z materiałów recyklingowych: papieru, folii, drutu, metalowych podkładek, starych zamków błyskawicznych, śrubek, sznurków i złomu biżuteryjnego). Kolekcja była zachwycająca! Publiczność  podziwiała kreatywność i pomysłowość młodych projektantów. Pani Marzenie pięknie dziękujemy a dla dzieciaków – brawa na stojąco!

”VÄLKOMMEN TILL ÖLAND”

Po pokazie biżuterii wszyscy zebrani wzięli udział w prelekcji na temat walorów turystycznych wyjątkowej wyspy ÖLAND w Szwecji. Następnie odbył się wernisaż drugiej wystawy fotograficznej pt.
ÖLAND – WYSPA ARTYSTÓW, WIATRAKÓW I PTAKÓW”.
Wystawa autorstwa Pani Violetty Tarnowskiej i Pana Romana Drohomireckiego  przedstawia piękno szwedzkiej wyspy koło Kalmaru. Publiczność zainteresowała zwłaszcza twórczość artystów Ölandii, osada wikingów Eketorps Borg oraz obrazy kilku z 350 zabytkowych wiatraków, znajdujących się na wyspie. Podczas wernisaży obu wystaw młodzież wysłuchała relacji z wypraw plenerowych szczecińskich fotografów i poznała ich wesołe skandynawskie przygody.
    Obchody DNI SKANDYNAWSKICH 2015 w ZCEMiP zakończyły się uroczystym przemówieniem Dyrektora ZCEMiP do młodzieży - Pani Elżbieta Moskal podsumowała dwudniowe spotkania z kulturą, naturą, nauką i geografią Skandynawii oraz wskazała wielkie walory poznawcze i wychowawcze takich spotkań i imprez. Nastąpiło też wręczenie nagród laureatom konkursów a uczestnicy i organizatorzy DNI SKANDYNAWSKICH 2015 otrzymali podziękowania.

DZIĘKUJEMY SERDECZNIE WSZYSTKIM OSOBOM PRYWATNYM I INSTYTUCJOM, KTÓRE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO ZORGANIZOWANIA „DNI SKANDYNAWSKICH 2015 w ZCEMiP”:

Pani Dyrektor Beacie Zalewskiej

CZŁONKOM STOWARZYSZENIA „NORDIC CULTURE HOUSE”
W SZCZECINIE:

Pani Dyrektor Elżbiecie Moskal
     Pani Jolancie Halickiej
     Pani Irinie Policastro
     Panu Tommiemu Nordhammerowi
     Panu dr Tomaszowi Dudzie
     Panu Romanowi Drochomireckiemu

SZANOWNYM SPONSOROM I OPIEKUNOM:

Pani Marzenie Rodziewicz i jej zdolnym Artystom
     Restauracji „Paul`s Fantasta” w Szczecinie
     Muzeum Narodowemu w Szczecinie i Pani Agnieszce Czajce

UCZNIOM: Kamili Bartosik, Angelice Kołodziej, Dawidowi Stankowi, Jakubowi Rękasowi, Mateuszowi Nawojskiemu, Piotrowi Podleżańskiemu - operatorom dźwięku, Michałowi Czajce, Dominikowi Wacowi, Adamowi Patulskiemu, Uczniom klasy IA TN.

Fotorelację z Dni Skandynawskich 2015 w ZCEMiP można zobaczyć w naszej GALERII
Organizatorki: