Co się działo podczas Dni Niemieckich w naszej szkole...

W naszej szkole dzieje się!

W dniach 08 -  10.06.16 odbyły się  Dni Niemieckie. Przeróżne  imprezy oraz oprawa plastyczna  wywołały duże zainteresowanie  krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzyły  wiedzę młodzieży o tych krajach.
Już na wejściu wszystkich  witały  tablice tematyczne dotyczące m.in.  wielkich i sławnych   Niemców.  A ponieważ pojawiły się na nich nazwiska nie tylko już dobrze znanych uczonych, lecz także te najnowsze ze świata mody, jak np. Klaudia Schiffer lub Karl Lagerfeld, to uczennice/przede wszystkim!/ chętnie poświęcały im swoją uwagę. Dla mężczyzn ważniejsze okazały się informacje o znanych sportowcach, jak np. Mario Götze czy Manuel Neuer.

Nasi uczniowie  przygotowali się solidnie. Ich dziełem były  ciekawostki o miastach niemieckojęzycznych, tych większych  lub  znanych z różnych wydarzeń historycznych. Do opisów były załączone  widokówki, panoramy miast, a także ich herby. Całość była ciekawa, przyciągała także barwami, co sprawiało, że wielka wystawa w holu cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów, pracowników szkoły a także rodziców, którzy przybyli na ostatnie w tym roku zebranie.

W czasie przerw można było oglądać bardzo różnorodne prezentacje multimedialne  w j. niemieckim, wykonane przez uczniów naszej szkoły. Dla wielu było to niełatwe zadanie, lecz poradzili sobie znakomicie, prezentując państwa niemieckojęzyczne, Bałtyk, państwa nadbałtyckie, naszą planetę Ziemię. Były także slajdy, przedstawiające  ciekawostki, sport, pracę nauczyciela, zadania uczniów.

Dla interesujących się literaturą niemieckojęzyczną zorganizowano kącik  książek autorów niemieckich w bibliotece, a także nastrojowe „Popołudnie z poezją niemiecką”, w czasie którego młodzież czytała i recytowała utwory takich twórców jak:  Schiller, Goethe,  Rilke, Heine, a  także współczesnych autorów.

Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę krajoznawczą, biorąc  udział w dwuetapowym „Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych”, w którym najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie: Tomasz Szymański z 1Tbo,  Jakub Jancelewicz  i Wioleta Stefanko z 2 TL oraz   w konkursie „Święta i zwyczaje  świąteczne w krajach DACHL”, w którym prym wiedli uczniowie: Kamil Przygodzki z 1 Tme, Emilia Sikorska oraz Karolina Węclewska z 2Tl.  Serdecznie gratulujemy!!!

Organizatorzy zadbali o kontakt z żywym językiem niemieckim, zapraszając ciekawych gości. Uczniowie spotkali się z gościem z Niemiec, panem Reinhardtem Horazem,z którym przeprowadzili wywiad. Pan Michał Dłużak przedstawił w czasie spotkania z młodzieżą interesujące  elementy historii i sztuki Serbołużyczan.

Niezwykłym akcentem była prezentacja współczesnej muzyki niemieckiej z list przebojów, przy czym część znanych utworów została przedstawiona w wersji dla głuchoniemych!

Kierownik stołówki przygotował jadłospis, w którym znalazły się typowe niemieckie potrawy, a sama stołówka udekorowana była pracami naszych uczniów-przepisami na różne dania. Wszystko w j. niemieckim!

To wszystko działo się w ciągu zaledwie trzech dni! Impreza „Dni Niemieckie” w ZCEMiP zakończyła się w piątek w godzinach popołudniowych.

Nad całością tej ciekawej i urozmaiconej imprezy pracowicie czuwali nauczyciele j. niemieckiego w ZCEMiP: Krystyna Klejber,  Urszula Tuziak, Jolanta Mikołajczak, Artur Dobielski.