Your IP: 54.167.216.239
Dziś jest: 2018-05-21

Spotkanie klasy 2G z łączniczką 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

3 stycznia 2017 r. klasa 2 G uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z panią Alicją Uczciwek- łączniczką 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która została utworzona ze zmobilizowanych żołnierzy konspiracji, członków partyzantki oraz osób, które ocalały z czystek etnicznych dokonywanych na ludności polskiej na terytorium Wołynia.

Pani Alicja opowiedziała gimnazjalistom o tym w jaki sposób została żołnierzem 27 WDP AK, o szlaku bojowym tej formacji wojskowej, a także poświęceniu i dramacie członków tej formacji wojskowej, którzy walczyli o wolność naszego kraju, a także polskość swoich ziem. Łączniczka z ogromnym żalem wspominała okoliczności rozwiązania dywizji i rozbrajania jej przez Armię Czerwoną oraz fakt, że poświęcenie żołnierzy tej formacji było daremne, gdyż Wołyń w wyniku postanowień Wielkiej Trójki został Polsce odebrany i włączony w skład ZSRR.

Spotkanie ze świadkiem historii pozwoliło gimnazjalistom zrozumieć bohaterstwo i chęć walki o wolność Polaków podczas II wojny światowej, a także znaczenie ich ofiary dla współczesnej Polski. Uczniowie zdali sobie sprawę, że dzięki poświęceniu takich osób jak Pani Alicja mogą żyć w wolnej Ojczyźnie, mówić po polsku i uczyć się w polskiej szkole.