Odwiedziło nas

04144047

Your IP: 54.226.25.74
Dziś jest: 2019-01-20

Projekt unijne w ZCEMiP:Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością dla Kształcenia Morskiego

FaceBookTwitter


Strona główna

Spotkanie klasy 2G z łączniczką 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

3 stycznia 2017 r. klasa 2 G uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z panią Alicją Uczciwek- łączniczką 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która została utworzona ze zmobilizowanych żołnierzy konspiracji, członków partyzantki oraz osób, które ocalały z czystek etnicznych dokonywanych na ludności polskiej na terytorium Wołynia.

Pani Alicja opowiedziała gimnazjalistom o tym w jaki sposób została żołnierzem 27 WDP AK, o szlaku bojowym tej formacji wojskowej, a także poświęceniu i dramacie członków tej formacji wojskowej, którzy walczyli o wolność naszego kraju, a także polskość swoich ziem. Łączniczka z ogromnym żalem wspominała okoliczności rozwiązania dywizji i rozbrajania jej przez Armię Czerwoną oraz fakt, że poświęcenie żołnierzy tej formacji było daremne, gdyż Wołyń w wyniku postanowień Wielkiej Trójki został Polsce odebrany i włączony w skład ZSRR.

Spotkanie ze świadkiem historii pozwoliło gimnazjalistom zrozumieć bohaterstwo i chęć walki o wolność Polaków podczas II wojny światowej, a także znaczenie ich ofiary dla współczesnej Polski. Uczniowie zdali sobie sprawę, że dzięki poświęceniu takich osób jak Pani Alicja mogą żyć w wolnej Ojczyźnie, mówić po polsku i uczyć się w polskiej szkole.

- Technikum Morskie i Politechnicznej -

- Branżowa Szkoła I stopnia -

- LO dla Dorosłych - Szkoła Policealna dla Dorosłych -

KONTAKT: 71-699 Szczecin, ul. Hoża 6, tel. 91-44-20-933 fax.: 91-44-20-516 e-mail: sekretariat@zce.szczecin.pl