2012.11.15 - Spotkania w ramach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

W listopadzie w klasach: 1 Ti, 1 Tiw, 1a, 1 Tm i 1Tme odbyły się zajęcia
z lekarzem onkologiem - dr Zbigniewem Drukałą dotyczące Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem "Żyj zdrowo w Europie". Najistotniejszym problemem zdrowia stają się nowotwory złośliwe. W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani między innymi
z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, który zawiera następujące punkty:

1. Nie pal; Jeśli palisz, rzuć!. Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących.
  2. Wystrzegaj się otyłości.
  3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  4. Spożywaj więcej warzyw i owoców; jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
  5. Nigdy nie upijaj się!
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
  8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
  9. Kobiety po 25 – tym roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
  10. Kobiety po 50 – tym roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
  11. Kobiety i mężczyźni po 50 – tym życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w  kierunku raka jelita grubego.