Przedmiot: W sieci. Lekcja 1. Temat: Netykieta.

Kochani!
Badania pokazują, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów, smartfonów i innych urządzeń. Dzięki nim mamy ciągły dostęp do naszych kontaktów, plików, usług czy najświeższych informacji. Zdajemy sobie sprawę ze wszystkich dobrodziejstw, jakie płyną do nas z cyfrowego świata, jednakże powinniśmy być również przygotowani na różnego rodzaju pułapki, które mogą na nas czyhać w tej wirtualnej rzeczywistości. Podjęliśmy decyzję, że od czasu do czasu, dla utrwalenia wiadomości;), będziemy przypominać Wam zasady bezpiecznej i higienicznej pracy przy komputerze. Zaczynamy od internetowego savoir – vivre, czyli od netykiety.

Netykieta to zbiór zasad właściwego zachowania w sieci.

Oto najważniejsze z nich:

1. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
  2. Stosuj zasady ortografii, stylistyki i gramatyki.
  3. Nie przesadzaj z emotikonami, unikaj ich w kontaktach formalnych.
  4. Nie obrażaj, nie krzywdź innych, nie używaj wulgaryzmów!
  5. Nie trolluj.
  6. Nie spamuj.
  7. Nie krzycz pisząc WIELKIMI LITERAMI.
  8. Stosuj przepisy prawa autorskiego.
  9. Nie rozpowszechniaj nieprawdziwych informacji.
  10. Szanuj prywatność swoją i innych.

Przy okazji ogłaszamy konkurs. Prosimy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły o wykonanie plakatu prezentującego powyższe zasady netykiety.
Format: A2 lub A1; technika wykonania: dowolna (grafika komputerowa, malarstwo, rysunek, kolaż itp.).
Termin: 30 października 2020 r.
Prace prosimy przynosić do nauczycieli informatyki (sale OKO lub 7w).