Wycieczka klasy 3TnP do ośrodka szkoleniowego VULCAN.

22 października 2021r. wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę do ośrodka szkoleniowego VULCAN. Udaliśmy się tam pieszo. Dla zdrowia. Po ośrodku oprowadzał nas kapitan żeglugi wielkiej oraz kilku instruktorów.

Zapoznano nas z zagadnieniami związanymi ze statkami offshore, opowiedziano o tankowcach i gazowcach. Dowiedzieliśmy się, jakie certyfikaty są niezbędne, aby pływać na takich jednostkach.

W czasie wizyty obejrzeliśmy krótką prezentację w sali sesyjnej, a następnie udaliśmy się do części praktycznej budynku. Znajdowały się tam: basen, łódź ratownicza, szkielet konstrukcji helikoptera w skali 1:1 oraz symulator.

Podzielono nas na dwie grupy. Jedna weszła do łodzi, a druga do szkieletu helikoptera. Potem zamieniliśmy się grupami. Instruktor zapoznał nas z zasadami w czasie akcji ratunkowej, podczas alarmu na statku, opowiedział o środkach ratunkowych oraz o bezpiecznych pozycjach w czasie awaryjnego lądowania helikoptera. Pokazał też, jak należy poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa i jak postępować w czasie lądowania awaryjnego.

Ponownie udaliśmy się później do sali sesyjnej, gdzie udzielono nam informacji o rodzajach kursów i opowiedziano o niebezpiecznych sytuacjach na statkach.

Pan kapitan przedstawił nam własne doświadczenia z pracy na statkach offshore. Podkreślił jak ważna w pracy na morzu jest znajomość języka angielskiego oraz jak wielkie znaczenie ma troska o własny statek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Powiedział, jak należy dbać o jednostkę i przypomniał zasady pierwszej pomocy niezbędnej na statku.

Łącząc przyjemne z pożytecznym, na piechotę, w atmosferze ciepłej jesieni, zadowoleni z wycieczki udaliśmy się z powrotem do szkoły.

Oliwer Mękal i Dominik Tiso