Praktykanci ZCEMiP na Darze Młodzieży z wizytą we Francji

W poniedziałek rano,  6. czerwca Dar Młodzieży u wejścia Le Havre wpływa na  Sekwanę i po 8 godzinach podróży krętą rzeką, cumuje przy nabrzeżu w przepięknym miasteczku Rouen, w regionie Normandii. Dla Normandii 6 czerwca to data bardzo znacząca ponieważ w 1944 roku miało miejsce lądowanie Aliantów, największa pod względem użytych sił i środków operacja desantowa w historii wojen, która zmieniła bieg XX wieku.

W tym roku to 78. rocznica, w której my praktykanci mamy przyjemność uczestniczyć. Organizatorzy tegorocznych obchodów i przyszłorocznej Wielkiej Armady przez 6 dni zapewnili nam  dużo atrakcji. Mieliśmy możliwość zobaczyć ruiny starego klasztoru i opactwa w Abbaye de Jumieges w Normandii skąd pojechaliśmy na obiad do Domu Marynarza.

Niespodzianką była  wycieczka do Paryża, skąd wszyscy przywieźliśmy piękne wspomnienia i pamiątki. Zobaczyliśmy tam jedne z najważniejszych miejsc: wieżę Eiffla, Luwr, Piramidy, katedrę Notre Dame, Łuk Triumfalny oraz przepiękne paryskie uliczki i oczywiście Aleję Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Elisees). Zwiedzaliśmy również w Rouen – muzea, katedry przemierzaliśmy klimatyczne i urokliwe uliczki starego miasta, podziwiając zabytkową zabudowę, pamiętającą niekiedy czasy średniowiecza, charakterystyczne dla dawnej Francji. Uczestniczyliśmy również w konferencjach ekologicznych. Oprócz zwiedzania mieliśmy także zapewnione atrakcje sportowe, grę w piłkę nożną, tenis ziemny na hali sportowej oraz spływ kajakowy Sekwaną. Troskliwą opieką otoczyła nas miejscowa Polonia, która korzystała  z każdej okazji, by z nami porozmawiać, jednak przede wszystkim uzyskaliśmy pomoc w postaci oprowadzania i tłumaczenia  z języka francuskiego na wszystkich imprezach.

Za rok odbędzie się ogromna uroczystość - Wielka Armada (Grande Parade), która odbywa się co 3-4 lata i potrwa 10 dni, Dar Młodzieży również jest zaproszony.

W niedzielę w południe statek kończy wizytę w Rouen i wyrusz   w dalszą podróż przez Morze Północne i Cieśniny Duńskie do kolejnego portu w Kilonii.

Do zobaczenia w Szczecinie,
praktykanci z 3TnG, 3TmoG, 3TnP, 3Tmom i opiekunowie.