Narodowe Święto Niepodległości 2022

kliknij aby powiększyć

11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym.
Po zakończeniu I wojny światowej, Polska wróciła na mapę Europy 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo wojsk polskich. Chcąc upamiętnić ten dzień, już w 1937 r. sejm polski przyjął ustawę o ustanowieniu 11 listopada Świętem Niepodległości. Podczas II wojny światowej obchody Dnia Niepodległości były zakazane. Po wojnie święto zostało oficjalnie zniesione przez komunistów. Dopiero w 1989 r. 11 listopada ogłoszono ponownie Świętem Niepodległości.
9 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się akademia z tej właśnie okazji. Uroczysta lekcja historii o Narodowym Święcie Niepodległości. Wykłady wygłosili Oliwier Mękal z kl. 4Tnp, Jan Bohen z kl. 4 Tme i Konrad Kubiak – Wilczarski z kl. 3Tiw. pod kierunkiem Pani Grażyny Suligi-Kwoki i Pana Tadeusza Szlachetki.

Zapraszamy na fotorelację z tej uroczystości na szkolnym faceboooku.