Mikołajkowe zawody strzeleckie klas wojskowych ZCEMiP

REGULAMIN ZAWODÓW „MIKOŁAJKOWE ZAWODY STRZELECKIE KLAS WOJSKOWYCH ZCEMiP”
I. CEL
-propagowanie sportów strzeleckich
-utrwalanie właściwych, bezpiecznych zachowań
-wyłonienie najlepszych strzelców spośród biorących udział w zawodach
-podnoszenie umiejętności strzeleckich
II. ORGANIZATOR
-Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej
III. TERMIN I MIEJSCE
-05.XII.2023r. od godz. 8.00 - Strzelnica wirtualna ZCEMiP (17W)
IV. UCZESTNICTWO
Uczestnikiem może być każda osoba, która ukończyła szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa w strzelectwie sportowym.
-uczniowie klas wojskowych ZCEMiP
-osoby nie będące uczniami klas wojskowych
V. ZGŁOSZENIA
-klasy wojskowe w ramach zajęć wojskowych zgłasza opiekun
-zgłoszeń pozostałych osób (drużyn klasowych) należy dokonać w dniu zawodowców (05 grudnia 2023r. w trakcie przerw lekcyjnych) do godziny 11.00.
-zgłoszenie DRUŻYNY winno zawierać: nazwę DRUŻYNY (klasy), listę osób i telefon do Reprezentanta drużyny
-zgłoszenia indywidualne będą przyjmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Każdorazowo o przyznaniu karty zawodniczej decyduje Organizator.
Zgłoszenie do zawodów nie jest jednoznaczne z uzyskaniem zwolnienia z zajęć lekcyjnych. Uczestnicy uzyskują zgodę we własnym zakresie po ustaleniu z Sędzią Głównym zawodów godziny strzelania.
Organizator zastrzega sobie możliwość ograniczenia liczby zawodników (dostosowanie do możliwości strzelnicy) lub przedłużenie trwania zawodów w kolejnych dniach.
VI. KLASYFIKACJA
Klasyfikacja będzie przeprowadzona wśród drużyn oraz indywidualna K + M w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zawodnicy startujący w drużynach będą także klasyfikowani indywidualnie w poszczególnych kategoriach wiekowych K i M.
VII. NAGRODY (upominki)
- za zajęcie I, II i III miejsca w grupie wiekowej
- za zajęcie I miejsca w klasyfikacji indywidualnej K i M
VIII. KONKURENCJE i PUNKTACJE
1. Test. Do uzyskania 50pkt.
• Test z zasad bezpieczeństwa
• Test wyboru 10 pytań
• Czas 5 minut
2. Pistolet centralnego zapłonu. Do uzyskania 100pkt.
• Broń – pistolet centralnego zapłonu (replika)
• Odległość - 10m
• Tarcza – TS-2
• Ilość strzałów – 10 – bez strzałów próbnych
• Czas – 1 min
• Postawa – stojąc, z wolnej ręki lub oburącz.
3. Karabin centralnego zapłonu. Do uzyskania 50pkt.
• Broń – karabin centralnego zapłonu z mechanicznymi przyrządami celowniczymi (replika)
• Odległość - 25m
• Tarcza – 23p
• Ilość strzałów – nieograniczona, maksymalnie 5 trafień punktowanych (10pkt./trafienie),
• strzały chybione punktacja ujemna (-10pkt./strzał). Uwaga: w konkurencji można uzyskać nieograniczoną, ujemną liczbę punktów!!!!
• Czas – 20 s.
• Postawa – stojąc
Sędzia Główny zawodów, może zastosować upomnienie i odliczyć punkty za nie stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. W skrajnych przypadkach i powtarzających się uchybieniach uczestnik zostanie skreślony z listy startowej.
IX. SPOSÓB PRZEPROWADZENIA ZAWODÓW
-każdy uczestnik zawodów musi posiadać długopis
-strzelanie odbywać się będzie na 4 stanowiskach strzeleckich
-strzelanie odbywać się będzie w pozycji stojącej, bez strzałów próbnych
-w przypadku dużej ilości startujących sędzia główny w porozumieniu z organizatorem może zmniejszyć ilość strzałów lub ograniczyć liczbę startujących.
-w przypadku uzyskania przez zawodników tej samej ilości punktów w celu ustalenia I,II i III miejsca Sędzia Główny zawodów oceni średni punkt trafienia w konkurencji pistolet.
-interpretacja niniejszego regulaminu należy do Sędziego Głównego zawodów.
XI. PROGRAM ZAWODÓW
-godz. 08.00 – 11.55 - klasy wojskowe
- 12.00 – 14.00 - pozostałe drużyny
-ok. 13.00 – 14.00 - zakończenie i ogłoszenie wyników (w zależności od liczby startujących).
XII. SZCZEGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
1. Bronią należy posługiwać się z najwyższą ostrożnością.
2. Po wzięciu broni do ręki należy sprawdzić czy jest rozładowana.
3. Zabronione jest kierowanie wylotu lufy w kierunku ludzi i opieranie wylotu lufy na stopie.
4. Trening bezstrzałowy (na sucho) na zawodach jest zabroniony.
5. Broni nie można zostawić bez dozoru i zabierać ze stanowiska strzeleckiego.
6. Zabronione jest odkładanie broni załadowanej w czasie przerw w strzelaniu.
7. Broń można ładować wyłącznie na stanowisku strzeleckim z lufą skierowaną w kulochwyt, po komendzie prowadzącego strzelanie „ŁADUJ”.
8. Podczas ładowania broni nie można korzystać z pomocy innych osób (w wyjątkowych sytuacjach może udzielić pomoc prowadzący strzelanie).
9. Po komendzie lub sygnale „STOP” wszyscy strzelający muszą natychmiast przerwać strzelanie.
10. Po zakończeniu strzelania nie opuszczamy stanowiska strzeleckiego, odkładamy rozładowaną broń na stolik (lufa skierowana w kierunku kulochwytu) czekamy na zakończenie strzelania na wszystkich stanowiskach.
11. W czasie zawodów zawodnicy niestrzelający, kibice i inne osoby przebywają poza strefą strzelania.
12. W przypadku niezastosowania się do poleceń prowadzącego strzelanie każda osoba przebywająca na Sali może zostać usunięta.