2013.11.11 Wspólne z jednostką patronacką obchodzimy Święto Niepodległości

Salwą honorową z broni historycznej w Szczecinie, Żołnierze 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich w historycznych mundurach wystawili wartę honorową przy Pomniku Ułanów Podolskich.

UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI przy  udziale żołnierzy 12 batalionu dowodzenia odbyła się w dwóch miejscach . W dzielnicy Zdroje przy Pomniku Ułanów Podolskich oraz w Centrum Szczecina przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godzinie 12.00 w kościele Parafialnym w Szczecin- Zdroje nastąpiło przekazanie flagi Państwowej z rąk delegacji 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich na ręce delegacji Rady Osiedla Szczecin-Zdroje. Następnie uformowano kolumnę do przemarszu pod pomnik Ułanów Podolskich.Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, wystawiło podczas tej uroczystości poczet sztandarowy w mundurach historycznych. Dokładnie o godzinie 13.13kapitan (rotmistrz) Maciej Staszewski z 12 batalionu dowodzenia w historycznym umundurowaniu nawiązującym do tradycji kawaleryjskich,odziedziczonych przez 12 batalion złożył uroczysty meldunek o gotowości kompanii honorowej do uroczystości.

Meldunek został złożony na ręce ppłk Andrzeja Wojciechowskiego dowódcy  12 batalionu Ułanów Podolskich ze Szczecina. Po nim nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt a orkiestra wojskowaodegrała hymn państwowy. Pododdział 12 batalionu dowodzenia odśpiewał  hymn państwowy wraz ze zgromadzonymi gośćmi. Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze. Wokół pomnika zgromadziło się liczne grono mieszkańców oraz harcerzy. Uroczystość zabezpieczała również klasa wojskowa z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej która szkoli się w koszarach 12 batalionudowodzenia w każdą środę. Następnie głos zabrali: Przewodnicząca Rady Osiedla Eryka Grześkowiak, Wiceprezes Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich Zbigniew Jahnz, D- ca 12 batalionu dowodzenia Ułanów  Podolskich ppłk Andrzej Wojciechowski, prof. JanuszFaryś.

Dowódca 12 batalionu dowodzenia podziękował mieszkańcom osiedla Szczecin-Zdroje oraz Radzie Osiedla za kultywowanie chlubnych tradycji Oręża Polskiego jakim jest pamięć o historii i jej bohaterach. „ Dziękuję serdecznie za opiekę  nad ponikiem Ułanów Podolskich, który na stałe wpisał się już w krajobrazosiedla. Tu zawsze płoną znicze w hołdzie bohaterom, kawalerzystom II Rzeczpospolitej, to dzięki nim możemy żyć, uczyć się w Wolnej Niepodległej Polsce”- powiedział ppłk Andrzej Wojciechowski. Zaraz po podziękowaniach dowódcy 12 batalionu dowodzenia głos zabrał profesorJanusz Faryś, który przybliżył tło historyczne 11 listopada 1918 roku.

Podczas uroczystości nadano również pamiątkową odznakę 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz odczytano apel pamięci. Następnie kompania honorowa w mundurach historycznych z 12 batalionu dowodzenia oddała trzykrotnie salwę honorową z broni historycznej (wersja K98K z 1898 Mauser). Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ułanów Podolskich, a szczecińska Orkiestra Wojskowa odegrała repertuar pieśni patriotycznych.

Po południu natomiast o godzinie 16.00 pod pomnikiemMarszałka Józefa Piłsudskiego w Centrum Szczecina 12 batalion dowodzenia brał udział w głównych uroczystościach związanych z obchodami  Dnia Niepodległości. Tym razem poczet sztandarowy i kompania honorowa pod dowództwem kpt. KrzysztofaBarszczewskiego z 12 batalionu dowodzenia, wystąpiła we współczesnych mundurach Wojska Polskiego. Dowódcą uroczystości był Zastępca Dowódcy 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich Pan mjr Przemysław Kurzawiak. Podczas uroczystości odczytano apel pamięci,  oddano salwę honorową i złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka. W ten sposób władze miasta Szczecina, mieszkańcy oraz żołnierze uczcili pamięć o tym szczególnym dniu 11 listopada, który przyniósł Polsce i Polakom niepodległość.

Tekst: por. Agnieszka PYTKO