2013.11.22- Zajęcia "Piłeś - nie jedź"!!!

Piłeś – nie jedź!!! Pod takim hasłem dnia 22.11.2013r.  Pan Marcin Bogucki, instruktor nauki jazdy, prowadził działania profilaktyczne dla uczniów klas pierwszych w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Podczas wykładu multimedialnego młodzież uświadomiła siebie , że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej. Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.

Wszyscy uczniowie doświadczyli także, dzięki specjalistycznym okularom, jak trudno jest się poruszać, na nogach, pod wpływem alkoholu a co dopiero prowadzić auto.

Co możesz zrobić, aby uchronić siebie i innych?

• na imprezach, gdzie spożywa się alkohol, najlepiej wcześniej wyznaczyć kierowcę, który powstrzyma się od picia alkoholu i odwiezie pozostałych biesiadników do domu;
  • naucz się liczyć spożywane porcje standardowe alkoholu i przeliczać je na stężenie w promilach we krwi (korzystając z tabeli lub z licznika na stronie www.parpa.pl);
  • nie mieszaj alkoholu z lekami; alkohol wzmaga działanie leków nasennych; w połączeniu z lekami psychotropowymi oraz antyhistaminowymi (leki na alergie, uczulenia) potęguje efekt uspokojenia, obniża zdolność koordynacji ruchów; preparaty przeciwwrzodowe znacznie zwiększają poziom alkoholu we krwi itd.
  • i najważniejsze Piłeś – nie jedź!!!

Daniel Masłowski – Pedagog ZCEMiP