Wam wieczna Pamięć ,Cześć i Chwała….

Kolejnym ważnym wydarzeniem było spotkanie naszej młodzieży z autorem książki „Dziewczyny wyklęte” historykiem, Szymonem Nowakiem, które odbyło się 19 marca w Sali Kominkowej Klubu 13Muz.Gościem specjalnym wieczoru autorskiego była Pani Danuta Szyksznian-Ossowska, „Sarenka”. Major Danuta Szyksznian-Ossowska „Sarenka” była łączniczką Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej w grupie „Kozy”, podlegającej podporucznikowi Stanisławowi Kiałce „Jelonkowi”. Mając 19 lat brała udział w Powstaniu Wileńskim, czyli tak zwanej operacji „Ostra Brama”, jako łączniczka dowódcy II Batalionu Armii Krajowej, kapitana Bolesława Zagórnego „Jana”. Szczęśliwie uniknęła aresztowania przez NKWD w lipcu 1944 roku i podjęła służbę w specjalnym dywersyjnym oddziale rotmistrza Zygmunta Augustowskiego „Huberta”. Pozostała w nim aż do Wigilii Bożego Narodzenia 1944 roku, kiedy to została aresztowana przez NKGB i skazana zaocznie na 10 lat łagrów. Z wileńskiego więzienia na Łukiszkach trafiła na początku 1945 roku do łagru Jełszanka koło Saratowa. Ze względu na zły stan zdrowia, spowodowany ciężką niewolniczą pracą, została zwolniona we wrześniu tego samego roku i przetransportowana z powrotem do Wilna, aby w kolejnych trudnych dla Polski latach, związać się z ziemią szczecińską.Aktywnie działała w organizacjach kombatanckich, pełniąc funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie. Major Danuta Szyksznian-Ossowska jest również honorową patronką szczecińskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO, honorową obywatelką Międzyzdrojów, a także „Szczecinianką 2011 Roku”. Za swoją konspiracyjną działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz trzykrotnie Medalem Wojska.( http://wmeritum.pl/281-dni-szponach-nkwd-promocja-ksiazki-mjr-danuty-szyksznian-ossowskiej/)
Uczniowie: Marzena Jurczyszyn, Daria Czajkowska, ,Kacper Otok ,Konrad Mazur i Patryk Wawrzeńczyk nawiązali bardzo serdeczny kontakt  i  otrzymali zaproszenie na spotkanie w domu Pani Danuty Szyksznian-Ossowskiej. To dla nas wielki zaszczyt!