2015.11.20 I Międzyszkolna debata o patriotyzmie za nami

I międzyszkolna debata już za nami…

W piątkowe  popołudnie 20 listopada 2015 roku w auli naszej szkoły odbyła się I Międzyszkolna Debata „Porozmawiajmy o patriotyzmie”. Debata była częścią miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Podczas ponad dwugodzinnego spotkania młodzież XVIIILO i ZCEMiP dyskutowała

na temat patriotyzmu. Szkołę gości  reprezentowała drużyna w składzie: Nikola Janowska, Oskar Bończuk, Krystian Sieroń, Jan Świder oraz lider Oskar Kubacki. Reprezentacja naszej szkoły to:  Tomasz Szymański (1 TBO), Michał Krajnik ( 1Tn ), Jakub Jancelewicz – klasa (2Tl), Dominik Niedźwiecki (2Tiw) i lider Mateusz Poręba (2Tl). Debata  podzielona została na pięć  wątków tematycznych:

1)      Czy Polacy przegrali XIX wiek?

2)      Z kim do wolnej Polski: z Józefem Piłsudskim czy Romanem Dmowskim?

3)      Kolumbowie rocznik dwudziesty – pokoleniem straconym?

4)      „Okrągły stół” – „cenny kompromis”  czy „współczesna targowica”?

5)      Polacy dziś są kosmopolitami czy patriotami?

Na zakończenie każdej części głos zabierali zaproszeni eksperci, wśród których byli: pan Piotr Krzystek Prezydent Szczecina, pan prof. US Henryk Walczak, pan Zbigniew Stanuch dyrektor Szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, ksiądz dr Grzegorz Adamski oraz kapitan ż.w. Wiktor Czapp. Tematyka historyczna była pretekstem do przemyśleń dotyczących współczesności. Za każdym razem do konkluzji młodzieży odnosili się eksperci i zaproszeni goście z widowni.

Młodzież stanęła na wysokości zadania. Wiedza, argumentowanie i opanowanie to atuty młodych uczestników debaty i  konieczność bronienia tezy, która nie zawsze jest zgodna z przekonaniami.

Goście z wielkim uznaniem wypowiadali się na temat debaty-jej pomysłu, konstrukcji i przygotowania młodzieży debatującej oraz postawy publiczności.

Więcej informacji można znaleźć: debata - relacja portalu infomare.pl . Zapraszamy za rok na kolejną międzyszkolną debatę. ZAPRASZAMY DO GALERII