Z wizytą z IPN-ie

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, 10 grudnia 2015r., grupa naszych uczniów pod opieką pani Alicji Zalewskiej-Kubiak brała udział w Seminarium „Stan strachu. 13 grudnia 1981-22 lipca 1983”.

W siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie obejrzeliśmy najpierw film „Towarzysz generał idzie na wojnę” (78') w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka, przedstawiający proces przygotowywania, wprowadzenia i realizacji stanu wojennego w Polsce. Projekcji towarzyszył komentarz historyczny oraz dyskusja, w której braliśmy czynny udział. W drugiej części zajęć wysłuchaliśmy kilku krótkich wykładów poświęconych: - wątkom szczecińskim przygotowania i wprowadzenia stanu wojennego(Sebastian Ligarski), - reakcjom Zachodu, ale i państw socjalistycznych na wprowadzenie stanu wojennego (dr Artur Kubaj), - internowaniom i emigracji, do której wielu opozycjonistów zostało przymuszonych (dr Marta Marcinkiewicz). Zainteresowani tematem zostaliśmy po seminarium i rozmawialiśmy z prelegentami na temat tego, co wiedzieliśmy o stanie wojennym oraz tego, co zobaczyliśmy.

Po godzinnej dyskusji w kuluarach IPN zostaliśmy w nagrodę obdarowani wielu cennymi publikacjami, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym. W trakcie wizyty w siedzibie IPN, zachęcono nas także do włączenia się w ogólnopolską akcję „Zapal światło wolności” i zapalenia 13 grudnia, o godz. 19.30, świecy w oknach, aby w ten symboliczny sposób upamiętnić wszystkich, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie albo byli w różny sposób przez władze państwowe represjonowani.