2015.12.14 Obchody rocznicy Grudnia'70

Jak co roku, w naszej szkole, w grudniu odbyło się spotkanie uczniów z uczestnikami  pamiętnych wydarzeń  w naszym mieście w 1970 roku. Tegoroczne, okrągłe obchody 45. rocznicy wydarzeń w Szczecinie, Grudzień 1970 - Styczeń 1971, odbyły się w auli ZCEMiP w poniedziałek  14 grudnia 2015 w  godz. 12.30-14.00. W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, którzy najpierw mogli obejrzeć  w auli wystawę IPN prezentującą  plansze ze zdjęciami z naszego miasta oraz Gdańska i Gdyni z tamtego okresu.

Scenografia na scenie auli była skromna - w tle był napis GRUDZIEŃ 70 i daty 1956, 1968, 1970/71, 1976, 1980, 1989, które są symbolem wystąpień robotników, inteligencji polskiej przeciwko partyjnej władzy PZPR w czasach PRL.

Na początek uroczystości pani Edyta Szumocka  zaprezentowała krótki film na temat otwieranego w tym miesiącu   w naszym mieście Centrum Dialogu Przełomy,  które jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz poinformowała o ciekawej ofercie edukacyjnej i zaprosiła nas do odwiedzenia tej nowoczesnej, multimedialnej instytucji.

W głównej części uroczystości zaproszeni uczestnicy szczecińskich wydarzeń grudniowych – Pan Waldemar Brygman  i  Pan Bolesław Potocki  w bardzo emocjonalny sposób przedstawili swoje przeżycia sprzed 45 lat, wspominali okoliczności ich postrzelenia oraz odnieśli się do współczesnej sytuacji wolnej już Polski. Wśród widowni była  również, przywitana gorąco przez uczniów, córka przywódcy strajku, Pani Ewa Bałuka-Sander, która pracuje w naszej szkole jako sekretarka OKP.

W trakcie dyskusji uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną, przygotowana przez uczniów klasy 4 TL, Alicję Maciaszek i Jakuba Wojewodę a także posłuchać recytacji „Katechizmu polskiego” w wykonaniu Dawida Stanka z klasy III TMO i kultowych utworów muzycznych: „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w wykonaniu  Kazika Staszewskiego i Krystyny Jandy  oraz  pieśni „Kraty” Jacka Kaczmarskiego.

Uroczystość przygotowali uczniowie Dawid Stanek – kl. 3 TMO i Mateusz Poręba-kl. 2 TL pod kierunkiem nauczycieli- pani Alicji Zalewskiej – Kubiak i pani Teresy Bindas.  Obsługę techniczną zapewnił uczeń z klasy 2 Tiw- Jakub Jaskólski. Galeria z wydarzenia

Galeria z wydarzenia