2016.03.01 ZCEMiP pamięta o Żołnierzach Wyklętych

1 marca 2016 r. Młodzież ZCEMiP uczciła pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W tym dniu ze szkolnego radiowęzła popłynęły dźwięki upamiętniającego zapomnianych bohaterów albumu "Panny Wyklęte", uczniowie mogli poznać ich losy zapoznając się z gazetką autorstwa pani Grażyny Suligi-Kwoki. Ponadto młodzież wzięła udział w konkursie na plakat dotyczący postaci
i dokonań Żołnierzy Wyklętych, w którym I miejsce zajął Radosław Gil z klasy 4Tiw, II miejsce przypadło Radosławowi Zubkowi z 1Tmo, natomiast III miejsce przypadło Jakubowi Zalewskiemu z klasy 4 Tiw.  Ponadto w ramach obchodów tego ważnego dnia członkowie Szkolnego Klubu Dyskusyjnego, którego opiekunem jest pani Agnieszka Szeszko,  zorganizowali spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego uczniowie przypominali tragiczne losy członków podziemia antykomunistycznego- Marzena Jurczyszyn oraz Gracjan Stelmasik z klasy 4Tiw podzielili się z uczestnikami dyskusji swoją wiedzą dotyczącą dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego, a Krystian Jadanowski opowiedział o tragicznych losach swojego pradziadka Franciszka Jadanowskiego ps. "Lew", który zginął podczas obławy zorganizowanej przez UB w 1947 r.

W czasie spotkania uczniowie podjęli próbę dyskusji o wartościach, którymi kierowali się w swoich działaniach Żołnierze Wyklęci oraz wskazywali, iż są one aktualne również
we współczesnej Polsce. Podjęta debata jest zaledwie przyczynkiem do dalszych rozważań na temat losów zapomnianych, polskich bohaterów historii najnowszej.