III Międzyszkolna Debata

„Cudze chwalicie, swego nie znacie...” Ile prawdy jest w tych słowach?

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na III Międzyszkolną Debatę, która odbędzie się 05 grudnia 2017 r. o godzinie 11.00 w hali sportowej Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie na ulicy Hożej 6.

Ta cykliczna impreza odbywa się w tym roku pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie...” Ile prawdy jest w tych słowach? W debacie wezmą udział uczniowie dwóch znanych w Szczecinie szkół kształcących w zawodach ekonomicznych i technicznych - Zespołu Szkół nr 3 oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej.

Dyskusja młodzieży skupi się wokół pięciu wątków tematycznych:

1. Czy polska myśl naukowa miała wpływ na tworzenie się nowoczesnej myśli technicznej?
  2. Czy Rzeczypospolita słusznie była określana jako przedmurze chrześcijaństwa i wschodnia flanka cywilizacji europejskiej?
  3. Czy polski czyn zbrojny miał wpływ na zwycięstwo aliantów w czasie II wojny światowej?
  4. Czy Polacy mają wpływ na rozwój współczesnego świata, czy raczej nasza rola jest marginalna?
  5. Czy słowa Stanisława Jachowicza Cudze chwalicie, swego nie znacie... można odnieść do Polaków?

W spotkaniu, oprócz młodzieży obu szkół, będą uczestniczyć, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Kościoła Katolickiego, Wojska Polskiego, świata polityki oraz lokalnych mediów.