Technik logistyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących
z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta, oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.

KWALIFIKACJE

Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji:

K1 - SPL.01. Obsługa magazynów - egzamin odbywa się pod koniec klasy trzeciej.

Niezbędne do uzyskania pierwszej kwalifikacji są umiejętności organizowania prac magazynowych, stosowania zasad optymalizacji i przechowywania zapasów oraz zasad przyjmowania i wydawania towarów. Potrzebne są również umiejętności sporządzania dokumentów przepływów towarów oraz dobór urządzeń do transportowych czynności magazynowych. Uczeń decyduje o doborze kanałów dystrybucji produktów i kontrahentów.

K2 - SPL.04 . Organizacja transportu – egzamin odbywa się pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej w technikum 4-letnim lub pod koniec pierwszego semestru klasy piątej w technikum 5-letnim.

Niezbędne do uzyskania drugiej kwalifikacji są umiejętności stosowania przepisów prawa związanych
z transportem i obrotem handlowym oraz standardy identyfikacji ładunków. Odpowiednie ustalenie ceny usługi transportowej oraz dobór środków technicznych i technologii przeładunkowych w transporcie. Uczeń sporządza dokumentację w języku polskim i obcym. Potrafi pracować w zespole i utrzymuje prawidłowe kontakty interpersonalne w zespole, jak i w kontaktach z klientami.

CERTYFIKATY

Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji.

Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz uzyskała wykształcenie średnie, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - dyplom technika.

PRZEDMIOTY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM

• język angielski zawodowy,
  • podstawy logistyki,
  • organizacja prac magazynowych,
  • gospodarka magazynowa,
  • zabezpieczanie majątku,
  • obsługiwanie klientów i kontrahentów,
  • planowanie procesów transportowych,
  • organizowanie procesów transportowych,
  • dokumentowanie realizacji procesów transportowych.

ZADANIA ZAWODOWE ABSOLWENTA

Celem kształcenia w zawodzie technik logistyk jest przygotowanie absolwenta do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw,
  • zarządzania zapasami,
  • organizowania prac związanych z gospodarką magazynową,
  • zarządzania gospodarką odpadami,
  • planowania i organizowania prac związanych z procesami transportowymi.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW

Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp.

Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, spedytorzy, przedstawiciele handlowi, magazynierzy.

Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu.

Technicy logistycy projektują, organizują i odpowiadają za efektywność działania systemów dystrybucji, transportu i komunikacji. Jako pracownicy średniego szczebla wykonują szereg zadań o charakterze zarówno operacyjnym, jak i kierowniczym.

Analiza ofert pracy przedstawianych przez pracodawców wskazuje rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiska logistyczne tworzone są  w zasadzie w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.

PRZYKŁADOWE MIEJSCA PRACY

Fot.1 Kompleks logistyczno-produkcyjny Waimea Logistic Park Stargard.  (źródło: www. logistics-manager.pl)

Poznaj pracę w DTW Logistic:  loading