18 – 25 lutego 2021 r. Tydzień Kultury i Języka Polskiego w ZCEMiP

Tydzień kultury i języka polskiegoMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone corocznie 21 lutego. Upamiętnia ono wydarzenia w mieście Dhace, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Z tej okazji w ZCEMiP co roku organizowany jest Tydzień Kultury i Języka Polskiego. W tym roku Wasi Poloniści przygotowali szereg interesujących wydarzeń, które będą odbywać się w formie zdalnej.

1. 19 lutego o godzinie 19:00 zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do obejrzenia spektaklu Teatru Starego w Krakowie Chory z urojenia w reżyserii Giovanniego Pampiglione.
  2. 22 lutego o godzinie 19:00 uczniowie klas czwartych obejrzą spektakl Tango Teatru Współczesnego w Warszawie oraz Teatru Tv w reżyserii Macieja Englerta.
  3. 18 lutego o godzinie 15:00 odbędzie się konkurs Gdzie postawić przecinek – chętni uczniowie zgłaszają się do swoich nauczycielek języka polskiego.
  4. 22 lutego o godzinie 15:00 odbędzie się Konkurs Frazeologiczny dla uczniów klas pierwszych – prosimy zgłaszać chęć udziału swoim polonistkom.
  5. Konkurs na najlepszy mem dotyczący kultury języka polskiego – prace należy nadsyłać do 28 lutego nauczycielkom języka polskiego.
  6. Konkurs adresowany do uczniów klas wojskowych na najlepszą prezentację multimedialną o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – prace należy wysłać Pani Joannie Curyl do 31 marca.
  7. Literacki Konkurs Walentynkowy – uczniowie, którzy napiszą list o tematyce miłosnej proszeni są o wysłanie ich Pani Violetcie Tarnowskiej do 21 lutego. Zasady TUTAJ.
  8. Ponadto ciekawe prezentacje, quizy, wykłady i filmy, m.in. Błyskawiczna historia polszczyzny, Język giętki na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych.

Wszystkie konkursy i wydarzenia odbędą się na kanale platformy Teams o nazwie Tydzień Kultury i Języka Polskiego, do którego zaproszą Was polonistki.