Wycieczka klasy 3Tep do urzędu skarbowego

kliknij aby powiększyć10 listopada 2022r. klasa 3Tep była na wycieczce zawodowej w Pierwszym Urzędzie Skarbowym wraz z nauczycielkami Panią Dorotą Paździorą i Panią Edytą Antkowiak-Szadkowską. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje urząd i jakie są jego zadania. Zobaczyli, jak wygląda praca urzędnika. Do zakresu zadań Naczelnika Urzędu Skarbowego należą zadania organu podatkowego i organu egzekucyjnego oraz inne zadania określone w przepisach odrębnych. Naczelnik Urzędu Skarbowego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy jest jednostką organizacyjną obsługującą Naczelnika Urzędu Skarbowego w zakresie następujących zadań:
1. Ustalanie lub określanie i pobór podatków oraz niepodatkowych należności budżetowych, jak również innych należności, na podstawie odrębnych przepisów.
2. Rejestrowanie podatników oraz przyjmowanie deklaracji podatkowych.
3. Wykonywanie kontroli podatkowej.
4. Podział i przekazywanie, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dochodów budżetowych między budżetem państwa i budżetami jednostek samorządu terytorialnego.
5. Wykonywanie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.
6. Wspieranie podatników w prawidłowym wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych.
7 Wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach.

Urząd Skarbowy realizuje także następujące zadania:
1. Prowadzenie dochodzeń w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.
2. Wykonywanie funkcji oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.
3. Wykonywanie kar majątkowych, w zakresie określonym w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego oraz Kodeksu karnego skarbowego.

Może w przyszłości uczniowie kl. 3Tep będą to nowi pracownicy takiego urzędu?