Strona główna

GRUDZIEŃ 70’

‘’Nasza droga do wolności rozpoczęła się w 1970 roku, 17 grudnia, gdy na ulicach Szczecina polała się krew – powiedział do zgromadzonych Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Ludzie wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko dzieleniu ich na gorszych i lepszych, przeciwko niesprawiedliwości, poniżeniu i wykorzystaniu. Przeciwko kłamstwu i obłudzie rządzących. Przeciwko demonstrantom ludowy reżim wysłał milicję, wojsko, transportery opancerzone i czołgi. Komuniści nie znosili sprzeciwu. Szczeciński strajk skończył się 22 grudnia 1970 roku jako ostatni w kraju. W naszym mieście zginęło 16 osób.”

 

Liczna grupa uczniów klas morskich: I Tn, I Tmo, IITmo, i wojskowych: I ATiw, IBTiw wraz z opiekunami panem Tadeuszem Szlachetką, Dariuszem Woźniakiem i Izabelą Sulikowska-Suchy, godnie uczciła ofiary wydarzeń grudniowych w Szczecinie.

W hołdzie ofiarom rewolty robotniczej na polskim Wybrzeżu w grudniu 1970 r. zapaliliśmy znicze na dachu Centrum dialogu Przełomy i wysłuchaliśmy prelekcji historyka, pani Agnieszki Kuchcińskiej- Kurcz. Oto fragment wystąpienia :Podczas tłumienia wystąpień stoczniowców, z rąk milicji i wojska zginęło wielu ludzi a setki zostało rannych. Jedną z ofiar szczecińskiego Grudnia był szesnastoletni uczeń Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów, Stefan Stawicki, zabity w drodze do szkoły.

- Technikum Morskie i Politechnicznej -

- Branżowa Szkoła I stopnia -

- LO dla Dorosłych - Szkoła Policealna dla Dorosłych -

KONTAKT: 71-699 Szczecin, ul. Hoża 6, tel. 91-44-20-933 fax.: 91-44-20-516 e-mail: sekretariat@zce.szczecin.pl