brązowa tarcza 2021 strzelnica
Chcesz postrzelać - kliknij w grafikę
aby dowiedzieć się jak się zgłosić

jubileusz 10-lecia

Odwiedziło nas

29773331

Your IP: 18.222.108.185
Dziś jest: 2025-01-21


bip

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością dla Kształcenia Morskiego

iso_9001

FaceBookTwitter


Nasze działania

Pamięć i tożsamość

26 października 2019 roku uczestniczyliśmy w akcji  VII znicz dla Bohatera. Celem tego działania jest nieustanne kultywowanie pamięci o ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę. Wspólnie z wolontariuszami Paczka dla Bohatera, GRH 12 Pułku Ułanów i innych Stowarzyszeń  pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i innych związków kombatanckich uporządkowaliśmy groby weteranów i kombatantów II wojny światowej i podziemia niepodległościowego.
Spotykaliśmy się o godz. 10.00 przy pierwszej, Głównej Bramie Cmentarza Centralnego w Szczecinie (ul. Ku Słońcu) w dość licznej grupie młodzieży. Uczniowie klas 1informatyk wojskowy, 1 logistyk informatyk wojskowy oraz klasa 4 technik budowy okrętów energicznie porządkowali groby kombatantów. Ściereczki, miotły i grabki poszły w ruch. Pogoda i humory nam sprzyjały, więc praca szła wartko. Na koniec w chwili zadumy zapaliliśmy znicz na każdym grobie.
Cóż, niebawem – w grudniu – kolejna akcja Paczka dla Bohatera. Do zobaczenia.

 

 


Humanusi i krokusy

19 października 2019 roku wzięliśmy udział w corocznym przedsięwzięciu Krokusowa rewolucja. Sadziliśmy wraz z pracownikami Kuriera Szczecińskiego a także wieloma mieszkańcami Szczecina a nawet turystami z Niemiec i Danii 10 tysięcy krokusowych cebulek.

Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, to dzielnie się spisaliśmy. Lwia część klasy 1logistyk informatyk wojskowy opd opieką pani Teresy Bindas całkiem sprawnie umieszczała zaprawione cebulki w dołkach. Z góry patrzył na nas i wtórował nam Herkules walczący z Centaurem.

Jak zawsze na wiosnę będziemy mogli oglądać efekty naszej pracy.

 

 


Jesień i Humanusi na Stołczynie

W sobotę 5 października 2019 roku wolontariusze Humanusa zgromadzili się na placu zabaw przy ul. Zamkniętej. Stowarzyszenie Feniks we współpracy z Radą Osiedla Stołczyn i Stowarzyszeniem Stołczyn po sąsiedzku zorganizowało wielki Jesienny festyn Integracyjny, sfinansowany ze środków Urząd Miasta Szczecin. Zabawa była przednia i skupiła rzesze mieszkańców, którzy wspólnie się ze sobą bawili i poznawali podczas wielu oferowanych atrakcji.
W programie:
- Występ Zespół DUO + Papcio
- Przedstawienie teatralne,,Świetliste Reggae''
- Strzelanie z łuku
- Strzelnica ASG
- Przeciąganie liny
Nasi wolontariusze wraz z dziećmi rysowali, malowali i pomagali w działanich małych artystów. 

 

 


Ach krokusy, piękne krokusy...

krokusy
Nim jednak zakwitną na wiosnę - 26 października 2018 roku w ramach akcji Krokusowa rewolucja obsadzaliśmy jeden ze skwerów naszego miasta. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest pani Maria Myśliwiec, która jednocześnie jest organizatorką społecznej akcji przenoszenia krokusowych kobierców z Jasnych Błoni w inne niezagospodarowane kwietnie tereny Szczecina. Tym razem cebulki posadzone zostały na placu Tobruckim, który słynie z m.in. z stojącego tam pomnika Sediny. Pomysł jest bardzo ciekawy, gdyż pozwala mieszkańcom Szczecina włączyć się w upiększanie miejscowości, w której żyją, pracują i wychowują dzieci.     
Nasze panie dyr. Elżbieta Moskal i Joanna Cichocka, grono pedagogiczne i chętni uczniowie wzięli udział w tym dorocznym święcie. Tym bardziej było nam miło, że wraz z nami sadził cebulki krokusów sam pan Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Niech krokusowe serce zakwitnie na wiosnę!

 krokusy2

 


SZCZECIN jeszcze PIĘKNIEJSZY dzięki uczniom naszej szkoły

Już od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do akcji Godzina dla Szczecina , organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Polites.

Jest to akcja społeczna na rzecz miasta i jego mieszkańców. W inicjatywie mógł wziąć udział każdy, zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli, osoby indywidualne czy grupy osób. Każdy, kto chciał mógł się włączyć w działania, wystarczyła odrobina chęci, dobrej energii i humoru.

Przedsięwzięcie to musiało zostać przeprowadzone na terenie naszego pięknego miasta Szczecina i mieć chararakter wolontarystyczny. Wszelkie podjęte przez nas działania musiały być udokumentowane zdjęciem z weekendowym wydaniem Kuriera Szczecińskiego z dnia 26 października 2018 roku.

W tym roku skupiliśmy na kilku działaniach, a były to: pomoc dla bezdomnych zwierząt ze szczecińskiego schroniska, budowanie karmników, sprzątanie parkingu przy naszej szkole oraz zadbanie o opuszczone groby na cmentarzu.

 godzina1

Zbieraniem potrzebnych rzeczy dla zwierząt przebywających w szczecińskich schroniskach zajęłą się p. Edyta Jaroszewska-Oślizło. Delikatność i wrażliwość tej osoby ujmuje każdego, dlatego skupiły się wokół niej osoby, które również nie są obojętne na los zwierząt. Wspomogły naszą panią profesor uśmiechnięte dziewczęta z klasy 2Tn. Tydzień temu przygotowały stoisko w holu szkoły, informujące o akcji a 26 października to już na dobre ruszyła lawina pomocy. Wszystkie potrzebne rzeczy można było przynosić do gabinetu nr 8 - a tych niezbędnych i pierwszej pomocy jest wiele. Z pewnością porzucone zwierzęta zadowolą się licznie zebraną karmą zarówno suchą (worków 10 kg było nie mało), jak też smakowitą mokrą karmą – tak cenną zwłaszcza przed zimą. Dziękujemy również za inne rzeczy tak potrzebne w schronisku.

godzina2

Choć ptaki doskonale radzą sobie bez człowieka, to nie znaczy, że możemy o nich zapomnieć. Nasz znakomity i, jak się okazało, niezwykle troskliwy nauczyciel przedmiotów zawodowych p. Tomasz Paćko i p. Zenon Jarysz podjęli się zbudowania wraz grupą chętnych chłopaków kilku karmników. Sprawa nie była łatwa, gdyż trzeba było wykonać je samodzielnie na zajęciach. Z cennych uwag panów profesorów korzystały ancymony z klasy 3Tbo. Każdy karmnik był inny, zrobiony według projektu poszczególnych grup. Jak zapewnia p. Paćko, klasa doskonale dzieli się zadaniami, więc część chłopaków pomogła wycinać z brystolu serca - oczywiście czerwone i wolontariackie – inni pracowali nad budkami.

Nie obyło się bez żartów i dobrej zabawy – przecież również i to jest celem tej akcji. Tak oczywistą sprawą jest to, iż sami w życiu niewiele jesteśmy w stanie zrobić, natomiast praca zespołowa zbliża ludzi i zacieśnia znajomości.

godzina3

 

Praca nad karmnikami dobiegała końca, zatem do 3Tbo dołaczyli chętni z 4Tm i wraz z opiekunem kolejnej akcji Godziny dla Szczecina p. Teresą Bindas poszliśmy przed budynek szkolny na parking miejski. Oj, uczniowie parkujący tu swoje wypasione autka niekoniecznie dbają o czystość, dlatego postawiliśmy sobie za cel, posprzątanie wszelkich cudów porozrzucanych na posesji. Dostaliśmy worki od sympatycznej pani Sylwi i wzęliśmy się do pracy. Dosyć duże worki szybko się napełniały. Zdziwiliśmy się, co można było znaleźć obok i pod samochodami – nawet gaśnice czy zużyte opony ukryte w pobliskich krzewach. Często zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego ludzie śmiecą w przestrzeni publicznej a nie u siebie w domu? To istotnie zastanawiające. Bogatsi w nowe doświadczenia zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, bo przecież czyściochy to my.

 godzina4

Piątkowe słońce pozwoliło innym wolontariuszom (1Tbm) udać się na okoliczny cmentarz, aby posprzątać opuszczone groby. Opiekunem tej inicjatywy był nasz ukochany katecheta Dawid Przybyła. Już dzień wcześniej zaopatrzyliśmy się w miotły, ściereczki, rękawice i worki. Piękna polska jesień uraczyła nas mnóstwem liści do zgrabienia, co też uczynilismy. Podzieliliśmy się na zespoły, i każdy z nas zabrał się do pracy. Kiedy już liscie znalazły się w workach zapaliliśmy znicze. Najbardziej wzruszyły nas groby małych dzieci – łączymy się w bólu z ich rodzicami.

To doświadczenie uświadomiło nam, że życie ludzkie jest kruche. Trzeba je szanować i cieszyć każdą chwilą, którą przeżywamy.

Akcję Godzina dla Szczecina zakończyliśmy o 16.00.

To niezwykle cenne doświadczenie, które nauczyło nas :

  • szacunku dla życia,
  • pielęgnowania pamięci o drugim człowieku,
  • dbania o zwierzęta i całą planetę,
  • świadomości ekologicznej,
  • współpracy w grupie oraz
  • zacieśniania więzi koleżeńskich.

Organizatorom dziękujemy za wspaniałą i życzliwą współpracę. Głównej koordynatorce w szkole pani Teresie Bindas za uruchomienie tej inicjatywy i wsparcie w poszczególnych działaniach.

Za rok, oczywiście, deklarujemy ponowny udział w akcji.

Resztę znajdziecie na fanpage.

Zespół Szolnego Koła Wolontariatu

 


 

PATRIOTYCZNY WOLONTARIAT

We wrześniu tego roku zostaliśmy zaproszeni do udziału w patriotycznej uroczystości, której organizatorem jest Dom Dziecka w Tanowie.

100 balonów na 100 – lecie Niepodległości”. Zgodnie z tą ideą przystąpiliśmy do samodzielnego konstruowania balonu na ogrzane powietrze. Do współpracy zaprosiliśmy dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka „Szczęśliwa Siódemka” w Szczecinie – stanowiliśmy jedną drużynę. W trakcie dwóch spotkań, korzystając z cennych rad Pani Ani Duczek – wychowawczyni z Domu Dziecka, przygotowaliśmy nasz balon.

Finał PROJEKTU - 100 balonów na 100-lecie Niepodległości 20 października w Domu Dziecka w Tanowie.

 


 

Zmieniam świat

03 października 2018 roku gościliśmy z wizytą w CARITAS Archdiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na ul. Wieniawskiego 5 w Szczecinie. Celem spotkania było zapoznanie się z różnorodnymi formami pomocy jakie prowadzi organizacja. Zarówno pomoc osobom starszym, indywidualna pomoc w lekcjach, hospicjach czy domach dziennych opieki wymaga zaangażowania się młodych osób, które cechuje empatia, odrobina wolnego czasu poświęcona drugiemu człowiekowi oraz non profit. Jan Paweł II wierzył w młodzież i my również pragniemy zachęcić uczniów naszej szkoły do świadomego wolontariatu na rzecz innych.

Koordynatorką projektów jest pani Ewa Drewniok, z którą będziemy w bieżącym roku szkolnym współpracować. Pani Joanna Zębal (koordynatorka projektów) -  fantastyczna osoba, pełna ciepła i wrażliwości - zachęciła nas do udziału w szerokiej gamie możliwości pomocy, którą może być: indywidualna pomoc osobom starszym, samotnym i chorym na terenie miasta, wolontariat hospicyjny św. Jana Ewangelisty, Specjalistyczno-Opiekuńcze Placówki Wsparcia Dziennego - świetlice dla dzieci, spotkania osób niepełnosprawnych i chorych na Stołczynie, korepetycje , asystenci osób niepełnosprawnych, wolontariat w ramach programu ERASMUS +.

 

Poza tym akcyjnie też możemy wspierać potrzebujących poprzez:
 - zbiórki żywności w sklepach,
- zbiórki finansowe,
- obsługa Dnia Dziecka,
- obsługa wydarzeń charytatywnych,
- udział w obiedzie Bożonarodzeniowym dla osób bezdomnych,
- udział w rekolekcjach i pielgrzymkach dla osób niepełnosprawnych, itp.
 

Serdecznie zapraszamy do zaangażowania się w prace wolontariatu, która będzie przygodą pozostającą w naszych umysłach już na zawsze.         

 


 

Wizyta w Regionalnym Centrum Wolontariatu

 Pomaganie to szczytny cel, jednak należy to czynić z rozwagą. Dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia POLITES w Szczecinie miało miejsce szkolenie "Wolontariat w szkole", które wsparło merytorycznie opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu.

Podjęty został problem prawnych aspektów wolontariatu szkolnego, pracy z grupą oraz motywowania. Przedstawicieli Regionalnego Centrum Wolontariatu wkrótce będziemy gościć w naszej szkole – a spotkanie poświęcone będzie pracy młodego człowieka (ucznia) w wolontariacie szkolnym, regionalnym i ogólnopolskim. Koordynator SKW p.Teresa R. Bindas przygotowała do rozdania książeczki wolontariusza, które będą wręczane na najbliższym spotkaniu zespołu.

 


 

"Pozwól dziecku rozkwitać" to kampania mająca na celu promowanie abstynencji w czasie ciąży wśrod młodzieży od 13 do 24 roku życia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej inauguracji, która miała miejsce 24 września 2018 roku w Centrum Kultury Euroregionu "Stara Rzeźnia". Uczniowie klas morrskich (1Ti) oraz wojskowych (1Tiw) wysłuchali ciekawego wykładu obalającego mity na temat picia alkoholu podczas ciąży, zwiedzili wystawę nagrodzonych plaktów wspierających akcję. Odsłonięty został również plakat promujący kampanię.

Budynek Starej Rzeźni zachwycił nas, więc czym prędzej zrobiliśmy kilka zdjęć zanim udaliśmy się na spotkanie. Wszystkie sale budynku zdobią obrazy szczecińskich artystów (zachwyciły nas zwłaszcza akwarele) oraz niesamowite zdjęcia szczecińskich perełek architektonicznych.


Ciekawy wykład poprowadzony przez psychologa uświadomił nam złożoność motywacji, które kierują młodą dziewczyną będącą przy nadziei. Obalone zostały mity tak doskonale funkcjonujące wśród społeczeństwa, że piwo czy drink to nie alkohol. Chętnie uczestniczyliśmy w wymianie poglądów podczas wykładu – i jak pokazała dyskusja wszyscy zgromadzeni na sali byli zgodni, że "miłe złego początki" później skutkują tragedią dziecka. Do refleksji skłoniły nas objawy zespołu alkoholowego, z którego nie można się wyleczyć. Jest to bagaż, który nosimy ze sobą całe dorosłe życie. Zresztą przez współczesnych naukowców udowodnione zostało, że gen alkoholowy dziedziczymy i przekazujemy naszym dzieciom.

Podczas uroczystej inauguracji odsłonięty i przedstawiony został publiczności plakat promujący kampanię. Odsłoniły go laureatki konkursu plastycznego jednego z czołowych liceów szczecińskich.

W czasie przerwy na ciastko i kawę zwiedziliśmy wystawę wyróżnionych prac plastycznych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Przepiękne prace zadziwiały różnorodną techniką i pomysłami. My również mamy w tym swój udział – plakaty naszych uczniów były niezwykle poruszające i przemawiały do wyobraźni. Przekaz był wymowny: Mamo nie pij! Chcę być zdrowym dzieckiem!

Czas szybko minął przy dźwiękach młodego rapera z Trzebieży. Na zakończenie upamiętniliśmy nasze wyjście szkolne grupowym zdjęciem i w dobrych nastrojach wróciliśmy
do szkoły.

 2018_09_24_Pozwól_dziecku_rozkwitać2018_09_24_Pozwól_dziecku_rozkwitać

Kampanię swoim patronatem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Od dzisiaj wchodzi ona do szkół a jednym z jej elementów będzie jesienny bieg na który z pewnością się stawimy.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajduje się w galerii. Zapraszamy do obejrzenia.


 

- Technikum Morskie i Politechnicznej -

- Branżowa Szkoła I stopnia -

- LO dla Dorosłych - Szkoła Policealna dla Dorosłych -

KONTAKT: 71-699 Szczecin, ul. Hoża 6, tel. 91-44-20-933 fax.: 91-44-20-516 e-mail: sekretariat@zce.szczecin.pl